Nowoczesne technologie

Edziennik

Szkoła od wielu lat ma wdrożony system edziennika, dzięki czemu każdy rodzic i uczeń mogą na bieżąco monitorować oceny, wpisy dotyczące frekwencji oraz mają dostęp do różnych danych statycznych dotyczących ucznia. Aby zapewnić jak największą aktualność danych, głównie na potrzeby edziennika, każda sala lekcyjna w szkole jest wyposażona w nauczycielskie stanowisko komputerowe, dzięki czemu rodzic może mieć natychmiastowy wgląd w najnowsze dane dotyczące ucznia wpisywane przez nauczycieli. Informacje są widoczne zarówno na koncie ucznia, jak i rodzica.

G Suite za darmo i na zawsze.
Dla wszystkich Matejkowiczów.
Bez ograniczeń.

Nasza szkoła podpisała umowę o współpracy z firmą Google, na mocy której wszyscy nasi uczniowie i absolwenci otrzymują na zawsze i w pełni za darmo nielimitowane miejsce na swoje dane w chmurze Google, pocztę GMail w domenie mateja.edu.pl, dostęp do wewnątrzszkolnej wersji komunikatorów Hangouts oraz Hangouts Meet (rozmowy wideo, w tym wideokonferencje), dostęp do wewnątrzszkolnego kalendarza Google Calendar oraz edytora tekstowego (Dokumenty Google), arkusza kalkulacyjnego (Arkusze Google), prezentacji (Prezentacje Google), oprogramowania do robienia notatek online (Google Keep), a od roku szkolnego 2019/2020 także Google Classroom, czyli usługi internetowej, której celem jest uproszczenie tworzenia, dystrybucji i oceniania zadań w formie elektronicznej, co przyczyni się do usprawnienia procesu udostępniania plików między nauczycielami a uczniami.

Warto nadmienić, że usługi Google, z których korzystamy, są zgodne z przepisami RODO.

Nowoczesne sale lekcyjne

Wiedząc, że wykorzystanie nowoczesnych multimediów nie tylko uatrakcyjnia, ale także wspomaga proces nauczania, szkoła systematycznie doposażała kolejne sale lekcyjne w projektory multimedialne, białe tablice oraz ekrany projekcyjne – obecnie w każdej sali lekcyjnej znajduje się tablica multimedialna lub projektor z ekranem projekcyjnym.

Sale z tablicami multimedialnymi i projektorami

Nasza szkoła posiada 6 tablic multimedialnych w salach oraz mobilną tablicę multimedialną, która może być użyta w dowolnej sali. Każda sala lekcyjna jest wyposażona w projektor, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie multimediów w celu urozmaicenia lekcji i wsparcia procesu dydaktycznego.

WiFi

Rozumiejąc potrzeby młodych ludzi, którzy lubią i chcą pozostawać w kontakcie ze swoimi znajomymi za pośrednictwem globalnej sieci Internet, rozlokowaliśmy na terenie naszej placówki nowoczesne punkty dostępowe Ubiquiti UniFi, dzięki czemu każdy, kto znajduje się w budynku i jego najbliższym otoczeniu, nie musi już obawiać się o transfer w swoim urządzeniu. Każdy użytkownik naszej sieci posiada swoje indywidualne konto dostępu w sieci, które wykorzystuje m.in. podczas uzyskiwania dostępu do komputerów szkolnych, szkolnych witryn (np. platformy edukacyjnej), a także podczas łączenia się z WiFi. Całością zarządzają serwery.

Nowoczesna sieć komputerowa

Szkolna sieć komputerowa jest zarządzana prosto z naszej serwerowni, w której znajdują się m.in. nowoczesne serwery firmy Dell – lidera w dziedzinie rozwiązań serwerowych, które stosują najwyższej klasy rozwiązania sprzętowe gwarantujące niezawodną pracę.

Zdając sobie sprawę z liczby zagrożeń czyhających na młodych ludzi w Internecie, nasza szkoła stosuje najnowocześniejsze rozwiązania filtrowania ruchu w sieci lokalnej LAN, dzięki którym każda strona internetowa, zanim wyświetli się na ekranie ucznia, jest automatycznie sprawdzana pod kątem treści szkodliwych, a w przypadku ich wykrycia, natychmiast blokowana. Warte nadmienienia jest, że z oprogramowania zarządzającego i monitorującego sieć, które stosuje nasza szkoła, korzysta m.in. taki gigant jak McDonalds. W naszej sieci zastosowano także najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny ochrony antywirusowej dzięki wykorzystaniu narzędzi renomowanej firmy BitDefender. Stosując system podwójnego skanowania ruchu sieciowego, zarówno na bramie internetowej, jak i na komputerach klienckich, dążymy do zminimalizowania zagrożeń wynikłych z potencjalnych infekcji szkodliwym kodem.

Platforma Edukacyjna

Nowoczesne rozwiązania z zakresu zarządzania i monitorowania sieci to nie wszystko – to rozwiązania ukierunkowanie na wspieranie nauki także w domu. Dlatego już 10 lat temu uruchomiliśmy własną Platformę Edukacyjną opartą o najpotężniejszy system tego typu – Moodle. Dzięki naszej Platformie już nie będzie problemów np. ze zgubionymi kserówkami – materiały z lekcji będą dostępne przez Platformę (zależne od nauczyciela) – do wydrukowania lub zapisania.

Nasza Platforma to także doskonała okazja do poćwiczenia i usystematyzowania wiedzy – dodatkowe ćwiczenia i materiały dostępne na niej są w całości tworzone przez naszych nauczycieli, dzięki czemu uczeń ma pewność, że nie uczy się “rzeczy”, których znajomości nie wymaga nauczyciel – baza materiału jest skonstruowana ściśle dla uczniów Matei.

Mateja Charge Point

W Matei staramy się ułatwiać Wam życie. W dobie wszechobecnych urządzeń mobilnych i wciąż niedoskonałych akumulatorów, ładowarka w torbie dla wielu jest równie ważna jak zeszyt z matematyki. Zauważyliśmy ten problem i dlatego od września 2019 roku uruchomiliśmy w serwerowni punkt ładowania telefonów Mateja Charge Point. Dzięki niemu każdy z Was może zostawić na czas trwania lekcji (jednej lub dłużej) swój telefon czy tablet w bezpiecznej serwerowni w celu doładowania i potem go odebrać. Jednocześnie możemy doładowywać 5 urządzeń mobilnych wyposażonych w złącza Micro USB, USB-C czy Lightning. Wszystko po to, żebyście mogli pozostawać on-line 🙂

Na straży prywatności

Dbamy o prywatność uczniów, dlatego od wielu lat nasze działania podczas modernizacji bazy informatycznej kładą duży nacisk na zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami, w tym także z RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych), dlatego stosujemy już od dawne takie technologie jak usługi domenowe, sieci logiczne czy autoryzacje użytkowników podczas uzyskiwania dostępu do usług. Pod tym względem od wielu lat wyprzedzamy naszą konkurencję!

Skip to content